اقامتگاه بوم گردی توران گشت:

اقامتگاه بوم گردی توران گشت خانه ایست کاهگلی که در روستای قلعه بالا قرار گرفته است . پارک ملی توران یکی از جذابیت های این منطقه محسوب می شود . اقامتگاه توران گشت یا عموحسین نیز مانند سایر خانه های این روستا به صورت پلکانی ساخته شده است و دارای پله است پس اگر فرزند کوچک یا فرد مسن همراه خود دارید در انتخاب این اقامتگاه دقت نمایید و قلعه گردشگری عموحسین که زیر مجموعه اقامتگاه های بوم گردی توران گشت میباشد مناسب آنان می باشد. دید زیبای اتاق ها به سمت کویر و مزارع کشاورزی اقامت در بوم گردی توران گشت را دوچندان میکند . در این بوم گردی غذاها و نوشیدنی های سنتی و محلی خوشمزه ای برای میهمانان آماده می شود. شب نشینی دور آتش و تماشای آسمان پرستاره شب روستا قطعا اقامتی به یادماندنی را برای مسافران کویر رقم خواهد زد.

قلعه گردشگری عموحسین:

درباره اقامتگاه

قلعه ای سنتی در حاشیه روستا به دور از هر دغدغه و شلوغی، جزئی از زیر مجموعه اقامتگاه های بوم گردی توران گشت میباشد. اقامتگاه دارای دسترسی محلی آسان و امکانات رفاهی مطلوب میباشد.

این اقامتگاه به سبک خانه های بومی ساخته شده و نمای داخلی و بیرونی آن کاهگلی می باشد. 2 اتاق با ظرفیت 10 نفر و همچنین یک پذیرایی با ظرفیت 10 نفر به طور کلی اقامتگاه گنجایش پذیرش 30 نفر مهمان را دارد. همه ی اتاق ها به صورت کف خواب هستند و به درخواست مسافران لحاف و تشک در اختیار آنها قرار خواهد گرفت، سرویس های بهداشتی و حمام نیز به صورت مشترک در قسمتی از حیاط ساخته شده اند. حیاط اقامتگاه دیوار کشی شده و وسعت قابل توجهی دارد و همین امر آن را متفاوت از دیگر قسمت های روستا کرده است. کف حیاط با شن ریزه تزیین شده و در آن میز و صندلی های چوبی قرار گرفته است.

امکانات و خدمات ارائه شده در اقامتگاه

وجود امکاناتی مانند بخاری گازی، کولر، آشپزخانه، گاز و یخچال اختصاصی از ویژگی های قابل توجه این اقامتگاه می باشد. درب اتاق ها رو به ایوانی باز می شود که در مجاورت هر اتاق وجود دارد و گردشگران می توانند برای استراحت و صرف وعده های غذایی از آن استفاده کنند. این مجموعه دارای پارکینگ اختصاصی بوده و از دیگر خدمات ارائه شده ی اقامتگاه می توان به راهنمای گردشگری، که هر دو به صورت رایگان می باشد، اشاره کرد، البته قابل ذکر است که در صورتی که گردشگران تمایل داشته باشند راهنمای تور آنها برای بازدید از جاذبه های گردشگری خارج از روستا همراهی نماید، باید هزینه ی آن را به صورت جداگانه پرداخت نمایند.

در رستوران قلعه غذاهایی مانند خورشت قیمه، قرمه سبزی و آبگوشت در وعده ی ناهار سرو می شود و کتلت، آش محلی، سوپ و کشک بادمجان برای وعده ی شام در نظر گرفته شده است.

جاذبه های گردشگری اطراف

آب و هوای روستای قلعه بالا در زمستان سرد و خشک و در تابستان گرم و خشک است، در واقع مناسب ترین فصل برای سفر به این روستا فصل های بهار و پاییز می باشد که هوا بسیار معتدل بوده و سفری بدون دغدغه را برای گردشگران به همراه خواهد داشت،اما به لحاظ مشاهده حیوانات وحشی اطراف روستا و چشمه های فصل های تابستان و زمستان مناسب ترین فصول می باشند.. همچنین این روستا مکان بسیار مناسبی برای علاقمندان به کوهنوردی و رصد آسمان شب است و همچنین ، گردشگران می توانند از تفریحاتی مانند ماشین سواری در پارک ملی توران نیز لذت ببرند.

چنار های 700 ساله، قنات و حمام قدیمی، کوچه باغ های باریک با درختان سر به فلک کشیده، پارک ملی توران و منطقه ی حفاظت شده ی خارتوران نمونه هایی از جاذبه های گردشگری قابل دسترس در این منطقه هستند.